Blog

Jak probíhá měření zraku v Očním studiu Aleše Žejdla?

Chystáte se na vyšetření zraku a jste zvědaví, co vás čeká? Pokud jste na měření zraku v optice ještě nikdy nebyli, určitě vás zajímá, jak takové vyšetření probíhá, kdo ho provádí a v neposlední řadě i jeho cena. V tomto článku vám přesně popíšeme, jak se připravit na měření zraku v Očním studiu Aleše Žejdla a jak samotné měření probíhá.

jak probíhá měření zraku

Co vědět ještě před měřením zraku

Ještě před samotným měřením zraku je dobré vědět pár důležitých informací. Na měření zraku byste se měli dostavit odpočatí, řádně vyspaní, rozhodně ne po večírku a samozřejmě ne pod vlivem alkoholu či jiných omamných látek. 

Během vyšetření nepoužíváme žádné léky, ani neprovádíme tzv. „rozkapání očí“. Měření zraku trvá do 45 minut, vyšetření s aplikací kontaktních čoček trvá déle, maximálně však 60 minut.

Co s sebou na měření zraku?

Pokud již používáte brýle, vezměte je s sebou. Nosíte-li kontaktní čočky, pak je před vyšetřením nenasazujte. Oči by měly být bez kontaktních čoček alespoň několik hodin (minimálně 2 hodiny) před samotným měřením. U kontaktních čoček může být vhodné vzít s sebou celé balení, kvůli hodnotám, které jsou na krabičce uvedeny.

Máte-li za sebou nějaké oční zákroky, vyšetření či pokud trpíte onemocněním, které nějak ovlivňuje vidění, je vhodné vzít s sebou lékařské zprávy

Jak probíhá měření zraku s/bez aplikací kontaktních čoček?

Měření zraku v bodech:

  1. Anamnéza 
  2. Objektivní měření zraku
  3. Subjektivní měření zraku
  4. Jemné binokulární dokorigování

Zjištění anamnézy

  1. Měření zraku se provádí v obou případech ー ať už brýle či čočky nosíte nebo i když (zatím) žádnou korekci nemáte. Pokud již brýle či čočky nosíte, pak zjistíme jejich hodnoty a zeptáme se vás, jak s nimi vidíte a jak jste s nimi spokojeni. 
  2. Následuje anamnéza, která je důležitou součástí vyšetření. Zeptáme se vás například na historii vaší oční vady (od kolika let nosíte brýle, zda jste se v dětství léčili s nějakými očními problémy, absolvovali oční operace). Dále potřebujeme znát celkovou anamnézu – například jestli trpíte cukrovkou, vysokým krevním tlakem apod. Tyto stavy mohou ovlivnit zrak, proto je důležité, abychom o nich věděli. 

Oční scanner a 3D vyšetření zraku

  1. Poté přistoupíme k objektivnímu změření zraku na přístroji. U nás k tomu používáme nejmodernější DNEye oční scanner, kterým změříme:
    1. dioptrie na dálku ve stavu zúžené i rozšířené zornice, 
    2. zmapujeme povrch rohovky a určíme hodnoty jejího zakřivení a tloušťky
    3. změříme hloubku přední komory oka
    4. a v případě vašeho zájmu můžeme také změřit nitrooční tlak.
  2. Třetím krokem měření je subjektivní změření zraku, nevidíme totiž pouze očima, ale také mozkovými zrakovými centry. Během subjektivního měření zraku sledujete různé oční testy s předřazenou korekcí, kterou na základě vašich odpovědí měníme tak, aby bylo dosaženo perfektní vidění a zrakového pohodlí zároveň. Použití moderního 3D vyšetření zraku nám umožňuje stanovit dioptrie tak, abyste oběma očima současně viděli co nejlépe a zároveň přirozeně. 

client-ophthalmologist-s-office od optimia min

Vyzkoušení korekce

  1. Dále přistupujeme k vyzkoušení korekce v reálných podmínkách. Projdete se s naměřenými dioptriemi na očích, zahýbáte si hlavou, podíváte se do dálky z okna, vyzkoušíte si pohled na monitor a do blízka. Optometrista také jednoduchým testem ověří, zda nejste překorigován a pokud je vše v pořádku, je vyšetření u konce. 

Aplikace kontaktních čoček

  1. Měření zraku na kontaktní čočky obsahuje navíc změření hodnot pro zdravou aplikaci kontaktních čoček, detailnější kontrolu předního segmentu oka, zácvik do manipulace s čočkami, jejich nasazování a vyjmutí z oka. Naučíme vás také jak kontaktní čočky čistit a uchovávat. Obdržíte zkušební pár kontaktních čoček.
  2. Vyšetření zraku v optice je v současné době nejčastější a nejpohodlnější způsob, jak zjistit svou oční vadu a hodnotu potřebných dioptrií. Naše optiky jsou nestátní zdravotnická zařízení a splňují přísné zdravotnické normy. Měření zraku provádí vysokoškolsky vzdělaný optometrista. 

Přístroje pro vyšetření zraku

Ve všech našich optikách provádíme profesionální vyšetření zraku 3v1. To se skládá ze tří hlavních měření.

  • Oční biometrie ─ precizní změření všech očních parametrů 
  • 3D vyšetření ─ přesná a pohodlná dioptrická korekce 
  • Oční screening ─ prvotní záchyt šedého a zeleného zákalu, keratokonu

K těmto vyšetřením používáme nejmodernější přístroje jako jsou DNEye oční scanner, štěrbinová lampa, barevný 3D monitor, foropter.

Kolik stojí měření zraku?

Cena měření zraku se odvíjí od zakoupené zakázky. 

Zakázka

Cena Brno

Cena Hodonín

Brýle s více ohniskovými skly

Zdarma

Zdarma

Brýle s jednoohniskový skly (nad 1 500 Kč)

350 Kč

300 Kč

Brýle s jednoohniskovými skly do 1 500 Kč

700 Kč

600 Kč

Korekce bez zakázky

700 Kč

600 Kč

Binokulární měření, prizmatická korekce (+cca 45 min, příplatek k vyšetření zraku)

+500 Kč

+500 Kč

Aplikace kontaktních čoček (1. návštěva v Očním Studiu)

Sférické, torické, barevné čočky

1000 Kč

800 Kč

Multifokální, Night-Day (přechod z jiného typu)

1 300 Kč

1 100 Kč

 

DSC_5401-min

Naměřené hodnoty při měření zraku

Během vyšetření zraku naměříme spoustu hodnot a ačkoliv ne všechny hodnoty píšeme na předpis,  i tak se vám může zápis jevit jako složitý. Jak tedy naměřené hodnoty číst? 

Název hodnoty

Zkratka

Možné hodnoty

Dioptrie sféra

Dp (dpt) sph

+5,0 (-5,0)

Dioptrie cylindr

Dp (dpt) cyl (pouze u astigmatismu)

-2,0 (+2,0)

Axis (osa)

AX (pouze u astigmatismu)

180 °

 

Někdy se také můžete setkat na předpisu se zkratkou PD pupilární distance (vzdálenost zornic), která se uvádí v milimetrech (například 64 mm).

Co následuje po měření zraku?

Po změření zraku můžeme přistoupit k výběru dioptrických brýlí nebo kontaktních čoček. U výběru brýlí nás nejprve zajímá, jakou máte představu, které se potom snažíme vyhovět. Občas se může stát, že naměřené dioptrie nejsou vhodné do určitého tvaru či typu brýlí, v takovém případě vám vše vysvětlíme, výhody i nevýhody spolu probereme. Výběr vedeme vždy k vaší spokojenosti a zároveň k estetickému i funkčnímu řešení. 

U výběru kontaktních čoček vycházíme ze změřených hodnot zakřivení a průměru rohovky a zdravotního stavu očí. Typ čoček volíme spolu s vámi, zacvičíme vás do aplikace a vyjmutí čoček, do jejich čištění i způsobu nošení. Součástí aplikace kontaktních čoček je také zkušební pár kontaktních čoček, který si odnesete domů.

Měření zraku Brno a Hodonín

Hledáte-li měření zraku v Brně, můžete navštívit jednu z našich čtyř poboček. Pokud potřebujete měření zraku v Hodoníně, navštivte nás na Štefánikové 1.

Objednat se můžete jednoduše online.

Těšíme se na vás!

Tipy pro nošení kontaktních čoček v zimě

Zima přináší různé výzvy nejen pro naše tělo, ale také pro naše oči. Čeho se během chladných zimních dnů při nošení kontaktních čoček vyvarovat a jak nízké zimní teploty ovlivňují kontaktní čočky?

Podívejte se na několik klíčových věcí, na které je během zimních měsíců dobré dbát.

nošení kontaktních čoček v zimě

Ochrana před větrem a UV zářením

Víme, jak nepříjemný je silný a studený vítr pro naši nechráněnou tvář či ruce. Podobně za silného větru trpí i naše oči. Při silném větrném počasí se oční povrch rychleji vysouší, dostatečná vlhkost je přitom pro pohodlné nošení kontaktních čoček zásadní. Chraňte své oči kvalitními slunečními či sportovními brýlemi. Oči a jejich okolí tím ochráníte nejen před větrem a nadměrným vysušením, ale také před smítky a nebezpečným UV zářením.

Naše tipy na sluneční brýle

Oakley HELUX OO 9285 03


Ray-Ban METEOR RB 2168/12683

Evil Eye Peaksight 604/75 9100 

0OO9285__928503__P21__shad__fr 0RB2168__12683L_000A e604_75_9100_black_matt_Lst_active_red_mirror_light_BG_white_sid

Správné čištění a pravidelná výměna

Stejně, jako v každém ročním období, platí také v zimě, že je důležité pravidelně a správně čočky čistit a dodržovat doporučení očního specialisty ohledně režimu nošení, péče a výměny. Přenášení kontaktních čoček, či nedostatečná hygiena může způsobit problémy jako jsou oční infekce nebo podráždění.

Pozor na teplotní extrémy

Kontaktní čočky by měly ideálně být uchovávány při pokojové teplotě a neměly by být vystaveny ani extrémnímu teplu ani mrazu. Pokud máte čočky na očích, extrémní zima jim neublíží, protože teplota očního povrchu se pohybuje v rozmezí 35 - 37 °C, což je v pořádku. Čočky tedy nemohou na očích "zmrznout". Věnujte ale pozornost zejména tomu, kde své kontaktní čočky necháváte. Naprosto nevhodné je například uložení kontaktních čoček v autě, kde se mohou v létě přehřát a v zimě naopak přemrznout.

Dostatečná hydratace je zásadní i v zimě

Při pobytu venku ve vysokých mrazech může přecházet vlhkost z čoček do okolního suchého vzduchu, kontaktní čočky přestávají být pohodlné a mohou začít oko dráždit. Podobně uvnitř bývá často vlivem topení vzduch příliš suchý. Doporučujeme pravidelně používat hydratační kapky, které pomáhají předcházet pocitu suchosti a podráždění očí.

Naše tipy na zvlhčující kapky
Systane_Complete_10ml HYAL-DROP systane hydration

Nošení během nemoci

Pokud trpíte virózou, rýmou, chřipkou či podobným onemocněním, kontaktní čočky raději nenasazujte a vyměňte je za brýle. Oční povrch může být vlivem nemoci podrážděný a nošení čoček nepohodlné, někdy se také může stát, že se infekce přenese na oko, kde způsobí nepříjemný zánět spojivek. Pokud i přesto chcete nosit své kontaktní čočky, zkonzultujte to se svým specialistou.

 Užijte si zimu bez omezení a s ostrým zrakem. S našimi tipy je to hračka.

 

tip_45px (2)Tip pro Vás

Pokud vyrážíte na horskou výpravu a balíte si kontaktní čočky do zavazadla, doporučuje se umístit kontaktní čočky doprostřed mezi textil, kde budou chráněny před extrémními teplotami.

 

Mohlo by vás také zajímat: Nejčastější oční vady a jejich korekce >

 

Proč si pořídit brýle na počítač?

V dnešní digitální době trávíme hodiny zírajíc na obrazovky počítačů a telefonů, což může mít negativní dopady na zdraví našich očí. V tomto článku se zaměříme na důležitost brýlí na počítač, které filtrují škodlivé modré světlo. Prozkoumáme, jak modré světlo ovlivňuje naše oči a celkové zdraví, a poskytneme vám podrobný přehled o tom, jak si vybrat správné dioptrické nebo nedioptrické brýle.

Co je modré světlo a v čem je škodlivé?

Přirozené modré světlo je součástí našeho běžného života. Slunce, umělé osvětlení i digitální zařízení obsahují ve světle, které vyzařují také modrou složku.

Jaké modré světlo je škodlivé?

Dle vlnové délky můžeme rozlišovat modré světlo na modrofialové (s kratší vlnovou délkou) a modro tyrkysové (s delší vlnovou délkou). Za nejškodlivější pro sítnici se považuje světlo modrofialové. Při používání zařízení, jako jsou chytré telefony, tablety a počítače, jsme nadměrně vystaveni škodlivému modrému světlu. Proto vznikly brýle na počítač, které obsahují filtr modrého světla a oči chrání před nadměrnou expozicí tomuto záření.

Nadměrné vystavení se modrému světlu může mít u citlivějších jedinců také vliv na tzv. cirkadiánní rytmus, tedy na naše "vnitřní hodiny". Večer je tělo nastaveno spíše již na teplejší barvy světla (oranžové), přílišné vystavení modrému světlu může být příčinou potíží se spánkem.

Jak fungují brýle proti modrému světlu (brýle na počítač)?

Brýle proti modrému světlu mají za funkci propustit neškodlivé modré světlo, a naopak zabránit škodlivému modrofialovému světlu proniknout k oku. Jednotliví výrobci mají své vlastní patentované technologie, jak tohoto efektu dosáhnout. Některé brýlové čočky mohou být lehce žlutě zabarvené, jiní výrobci si zakládají na co nejčiřejším vzhledu čoček.

Naše tipy

Ray-Ban NEW WAYFARER RB 2132 901/BF 52

Ray-Ban AVIATOR METAL II RB 3689 9148BF

Ray-Ban HEXAGONAL RB 3548 9196 BF 54

Dioptrické brýle k počítači a brýle na počítač bez dioptrií

Nosíte dioptrické brýle a pracujete hodně na počítači? Pak je pro vás filtr modrého světla velmi vhodný. Společně s dobře nastavenou dioptrickou korekcí dokáží dioptrické brýle s filtrem modrého světla ulevit od potíží jako je:

  • pálení očí,
  • pocit suchých očí,
  • řezání očí,
  • nebo i bolestí hlavy.

Pokud dioptrickou korekci nepotřebujete, ale podobné potíže při delší práci s digitálními zářeními pociťujete, není nic snadnějšího, než si pořídit brýle na počítač bez dioptrií. Vaše oči ochrání před vysokoenergetickým modrým světlem. Můžete si je pořídit buď již „hotové, například od značky Ray-ban. Nebo se stavit přímo k nám na některou kamennou optiku, kde s vámi vybereme vhodnou obroučku a do té objednáme a zabrousíme brýlové čočky s filtrem modrého světla.

Jde filtr na modré světlo dosadit do brýlí i zpětně?

Filtr modrého světla je součástí brýlových čoček a pokud na nich není již z výroby, nejde zpětně na brýlové čočky přidat. Pokud však máte obroučku, do které si chcete nové brýlové čočky s filtrem modrého světla zakoupit, to problém není. Můžeme objednat nové čočky a vyměnit celý pár brýlových čoček za ty s filtrem modrého světla.

Naše tipy

Ray-Ban CLUBMASTER RB 3016 901/BF 51

Ray-Ban CLUBMASTER RB 3016 901/BF 49

Pánské brýle proti modrému světlu

Antireflexní brýle na počítač

Antireflexní vrstva je velmi tenká vrstva (v řádech nanometrů), která se nanáší na povrch brýlových čoček a jejím účelem je zabránit nežádoucím odleskům na povrchu brýlových čoček. Velkou výhodou je snížení únavy očí a také estetika – brýle s antireflexem se tolik nelesknou a nositeli je krásně vidět do očí.

V současné době se antireflexní vrstvy často kombinují s filtrem modrého světla. Takové brýle potom neodráží světlo a zároveň odfiltrují modré světlo, se kterým se setkáváme při práci na digitálních zařízeních.

Nejčastější oční vady a jejich léčba

Zrak je jedním z nejcennějších smyslů, umožňuje nám vnímat svět kolem nás a říká se, že prostřednictvím zraku přijímáme až 80 % informací o našem okolí. S očními vadami se lidé potýkali od pradávna. Již ve 13. století vznikly v Itálii první brýle, které však svou konstrukcí měly ještě hodně daleko do brýlí, jak je známe dnes. První zmínku o kontaktních čočkách napsal do svého zápisníku Leonardo da Vinci již v roce 1508. I v současné době je téma očních vad stále aktuální. Zajímají vás typy očních vad a jak se dají korigovat? Přečtete si náš článek. 

Princip vidění

U zdravého oka se paprsky jdoucí z nekonečna (od 5 metrů dále), po průchodu okem protínají v jednom ohnisku, které leží na sítnici oka. Vzniklý obraz je ostrý a převrácený, obraz je dále přenášen a zpracováván zrakovou dráhou až do zrakových mozkových center. Jako refrakční vada (ametropie) je označován stav, kdy obrazové ohnisko nevzniká na sítnici, ale leží buď před ní, nebo za ní, důsledkem je rozmazaný obraz (rozmazané vidění). nejčastější oční vady

Jaké jsou nejčastější oční vady? 

1. Krátkozrakost (Myopie)

Krátkozrakost, známá také jako myopie, je jednou z nejběžnějších očních vad. Při této vadě vzniká obrazové ohnisko před sítnicí. Někdy se myopie rozděluje dle příčiny na:

  • osovou (oko je příliš dlouhé),
  • nebo systémovou (prostředí oka je příliš lomivé).

Oba tyto stavy vedou ke vzniku ohniska před sítnicí a rozmazaného obrazu na sítnici. Lidé s myopií obvykle vidí dobře na blízko, ale na dálku je jejich vidění rozmazané. Potíže myopů se zesilují za zhoršených světelných podmínek (typicky noční řízení), kdy se k původní myopické vadě přidávají další zobrazovací vady (otvorová vada a chromatická aberace).  Krátkozrakost se řeší rozptylnými (mínusovými) brýlovými či kontaktními čočkami. Mínusové dioptrie posouvají obrazové ohnisko zpět na sítnici a tím zajišťují ostrý obraz.

Fakta o myopii

  • Příčina: Obrazové ohnisko před sítnicí. 
  • Příznaky: Neostré vidění na dálku, zhoršení obtíží za šera.
  • Korekce: Mínusové dioptrie (tzv. rozptylky).
  • Příklad zápisu brýlové korekce: - 2,5 D
Naše tipy
1 Day Acuvue Moist (90 čoček) Acuvue Oasys with Hydraclear Plus (6 čoček) Air Optix Plus Hydraglyde (6 čoček)
5930_1-day-acuvue-moist-90-cocek 5945_acuvue-oasys-with-hydraclear-plus--6-cocek 6050_kontaktni-cocky-air-optix-plus-hydraglyde-alcon

 

tip_45px (2) Tip! 

Začínáte s kontaktními čočkami a hledáte tipy, jak na správnou aplikaci a manipulaci? Sepsali jsme pro vás články, jak nasadit a jak vyndat čočky. Po přečtení budete vše zvládat s lehkostí. Pokud jste ještě nikdy kontaktní čočky nenosili nebo si nejste jistí , neváhejte a objednejte se k nám na aplikaci kontaktních čoček.

2. Dalekozrakost (Hypermetropie)

Hypermetropie není tolik rozšířená jako myopie. Zatímco u zdravého oka se povrh sítnice nachází zhruba ve vzdálenosti 24 mm, u hypermetropického oka může být předozadní délka oka menší, v důsledku čehož se paprsky jdoucí z nekonečna protínají za sítnicí. Na sítnici pak vzniká neostrý obraz. Podobně jako myopie i u hypermetropie nemusí být kratší délka vždy jedinou příčinou. Dalším důvodem může být například málo lomivý systém oka

Mladí hypermetropové, kteří mají nízké hodnoty dioptrií, mohou vidět bez brýlí do dálky i do blízka ostře, k tomu ale musejí zapojovat tzv. akomodaci (zjednodušeně zaostření pomocí oční čočky). Takoví pacienti nemusejí uvádět jako hlavní problém špatný zrak, ale mohou trpět tzv. astenopickými potížemi, které jsou spojené s nadměrnou akomodační námahou. Jedná se zejména o pálení a řezání očí, pocit suchých očí, bolesti hlavy až migrény. Hypermetropii korigujeme spojnými (plusovými) dioptriemi, které posouvají obrazové ohnisko zpět na sítnici.


tip_45px (2)Věděli jste, že? 

Dalekozrakost není presbyopie. Presbyopie je zhoršené vidění na blízko v důsledku stárnutí oka. S věkem ubývá schopnost akomodace, to se projevuje jako snížená schopnost vidění na blízko (čtení). 

Fakta o hypermetorpii

  • Příčina: Obrazové ohnisko za sítnicí. 
  • Příznaky: Rozmazané vidění, pálení, řezání očí, bolesti hlavy až migrény.
  • Korekce: Plusové dioptrie (tzv. spojky). 
  • Příklad zápisu brýlové korekce: +1,5 D.
Naše tipy
Acuvue Oasys with Hydraclear Plus (6 čoček) Acuvue Oasys 1-Day with HydraLuxe (30 čoček) Air Optix Plus Hydraglyde (6 čoček)
5945_acuvue-oasys-with-hydraclear-plus--6-cocek 8276_acuvue-oasys-with-hydraluxe 6050_kontaktni-cocky-air-optix-plus-hydraglyde-alcon

 

tip_45px (2) Tip!

Nevíte, jaké kontaktní čočky si vybrat a chcete si o tom něco přečíst než půjdete k optometristovi? Neváhejte a navštivte našeho psaného průvodce, jak vybrat ideální kontaktní čočky.

3. Astigmatismus

Astigmatismus může ovlivnit zrakovou ostrost jak na dálku, tak i na blízko. Zatímco u zdravého oka má rohovka pravidelný tvar, u astigmatismu je tomu naopak. Nepravidelné zakřivení rohovky (nebo oční čočky) vede ke vzniku dvou různých ohnisek. Astigmatismus korigujeme brýlemi nebo kontaktními čočkami s cylindrickou korekcí.

Fakta o astigmatismu

  • Příčina: Dvě obrazová ohniska (mohou být před nebo za sítnicí, případně i jedno před a jedno za sítnicí). 
  • Příznaky: Rozmazané vidění na blízko i na dálku. Potíže s rozlišováním detailů.
  • Korekce: Cylindrické (torické) brýlové nebo kontaktní čočky. 
  • Příklad zápisu brýlové korekce: -1,5 D cyl - 0,75 ax 180°;   -2,25 cyl +0,75 ax 90 °
Naše tipy
Biofinity Toric (6 čoček) 1-Day Acuvue MOIST For Astigmatism (30 čoček) Dailies AquaComfort Plus Toric (90 čoček)
biofinity-toric-6-cocek 4883_1-day-acuvue-moist-for-astigmatism dailies-aquacomfort-plus-toric-90-cocek

 

4. Presbyopie (vetchozrakost)

Presbyopie je fyziologický stav, který vzniká po 40. roce života. Podstatou vidění na blízko je proces zvaný akomodace. Akomodace znamená zjednodušeně vyklenutí oční čočky, která tím zvyšuje svou dioptrickou hodnotu a umožňuje zdravému oku zaostřit na blízké předměty. Schopnost akomodace s věkem klesá. Obtíže se sníženou akomodací začne většina lidí pociťovat právě okolo čtyřicátého roku života. Presbyopii korigujeme multifokálními kontaktními čočkami nebo brýlemi na blízko

Fakta o presbyopii

  • Příčina: Pokles schopnosti akomodace.
  • Příznaky: Rozmazaný text při čtení, bolesti hlavy, pálení očí, tzv. „dlouhé ruce“ – posunování textů dále od oka. 
  • Korekce: Plusové dioptrie (tzv. spojky) nebo multifokální kontaktní čočky a brýle. 
  • Příklad zápisu brýlové korekce: ADD +1,5 D;   +0, 5 ADD +1,75  (v případě kombinace s hypermetropií do dálky).

Multifokální kontaktní čočky Acuvue 

 

Naše tipy
Proclear Multifocal XR (3 čočky) Air Optix Plus Hydraglyde Multifocal (6 čoček) Dailies Total 1 Multifocal (90 čoček)
4214_proclear-multifocal-xr 5168-1_air-optix-multifocal 5303-1_dailies-total-1-multifocal--90-cocek

 

5. Anizometropie

Jako anizometropie bývá označován stav, kdy jsou rozdílné dioptrie na pravém a levém oku. Mírný stupeň anizometropie je poměrně častý. Problémem u vyšších stupňů anizometropie může být rozdílně veliký obraz. Za hraniční hodnotu se považuje rozdíl 2,5 dioptrie mezi korekcí na pravém a levém oku. Udává se, že obrazy obou očí se v tomto případě liší o 5 %. Nad tuto hranici již mozek není schopen obrazy obou očí sloučit a může docházet k různým obtížím (například dvojité vidění, bolesti hlavy a očí atp..).

Fakta o anizometropii

  • Příčina: Rozdílné dioptrie na pravém a levém oku.
  • Příznaky: Dle typu vady (hypermetropie, myopie, astigmatismus). 
  • Korekce: Plusové dioptrie (tzv. spojky). Nebo mínusové dioptrie (tzv. rozptylky) podle typu oční vady.
  • Příklad zápisu brýlové korekce: PO: +1,5 D;  LO: +3,0 D 

 

Ať už trpíte jakoukoliv  oční vadou, rádi Vám poradíme. Navštivte naše kamenné prodejny, objednejte se na vyšetření nebo nás kontaktujte.

 


 Zdroje

  • https://is.muni.cz/th/mfkh4/Bakalarka_prace.pdf
  • Anton M. Refrakční Vady a Jejich Vyšetřovací Metody: Učební Text pro Pomaturitní
  • Specializační Studium Oční Optik. 2., přeprac. vyd. Institut pro další vzdělávání pracovníků ve zdravotnictví; 1993
  • Rutrle M. Brýlová Optika: [Učební Text pro Střední Zdravotnické Školy]. 2. přeprac.vyd. Institut pro další vzdělávání pracovníků ve zdravotnictví; 1993 Anton M. Refrakční Vady a Jejich Vyšetřovací Metody: Učební Text pro Pomaturitní Specializační Studium Oční Optik. 2., přeprac. vyd. Institut pro další vzdělávání pracovníků ve zdravotnictví; 1993.
  • Kvapilíková K. Anatomie a Embryologie Oka: Učební Texty pro Oční Optiky a OčníTechniky, Optometristy a Oftalmology. 1. vyd. Institut pro další vzdělávání pracovníků ve zdravotnictví; 2010. 
Jak si vybrat ideální kontaktní čočky

Kontaktní čočky jsou skvělou alternativou k tradičním brýlím a zejména při sportovních aktivitách bývají velmi oblíbené. V tomto článku vám dáme pár tipů, na to, co můžete promyslet sami ještě před návštěvou optometristy a probrat společně s ním u vstupního vyšetření.

Určení typu kontaktních čoček

Pokud jste ještě nikdy kontaktní čočky nenosili, nezačínejte s jejich nošením bez vyšetření odborníkem. Kontaktní čočky jsou zdravotnická pomůcka, která je určena primárně ke korekci zraku a je bezpodmínečně nutné naučit se s ní správně zacházet tak, aby vaše oči zůstaly stále zdravé.

Při výběru kontaktních čoček je důležité vzít v úvahu mnoho faktorů, abyste našli ty ideální pro vaše individuální potřeby. Kromě vašich potřeb jsou však velmi důležité:

  • parametry vašich očí,
  • vaše dioptrická vada,
  • stav slzného filmu
  • a spousta dalších faktorů, které může správně zhodnotit pouze odborník, kterým je optometrista či oční lékař.

Obecné rady pro výběr kontaktních čoček

Pro určení typu kontaktních čoček je dobré především si rozmyslet, jak často chcete kontaktní čočky nosit. Máte v úmyslu nosit je každý den? Nebo jen příležitostně například na sport?

Tip: Kontaktní čočky podle doby nošení se dělí na jednodenní, čtrnáctidenní, měsíční a tříměsíční.

Pro příležitostné nošení jsou ideální jednodenní (jednorázové) kontaktní čočky, které po použití nemusíte čistit, protože je po vyjmutí z oka vyhodíte a příště si vezmete nový a čistý pár. Pro časté nošení se vám mohou naopak spíše vyplatit kontaktní čočky čtrnáctidenní či měsíční, které můžete nosit od rozbalení blistru týden (14 dní), nebo měsíc (30 dní). Je však nutné počítat s tím, že budete muset koupit roztok na kontaktní čočky a každý den kontaktní čočky z oka vyjmout a pokaždé je pečlivě vyčistit a vložit na noc do pouzdra s roztokem.

tip_45px (2)Věděli jste, že? 

Mezi nejčastější chyby v nošení kontaktních čoček patří jejich „přenášení“, tedy nošení po delší než doporučenou dobu. To může mít za následek poškození čočky, její roztržení a samozřejmě také infiltraci materiálu mikroorganizmy.

Výhoda kratšího cyklu nošení kontaktních čoček je zejména to, že se na čočce za kratší dobu nestačí usadit velké množství depozit ani mikroorganizmů.

Speciální druhy kontaktních čoček dle oční vady

Znáte-li svou dioptrickou vadu, můžete dopředu odhadnout, jaký typ kontaktních čoček budete z hlediska dioptrií potřebovat. Konečné rozhodnutí je vždy na specialistovi, který zhodnotí více faktorů tak, aby vybral nejvhodnější řešení jak po optické, zdravotní i ekonomické stránce.

Torické kontaktní čočky

Torické (astigmatické) kontaktní čočky jsou určené ke korekci astigmatismu, což je stav, kdy rohovka nemá pravidelné zakřivení a ke korekci neostrého obrazu jsou vyžadovány čočky se dvěma ohnisky. Kontaktní čočky mívají kromě označení dioptrie (sph) také parametr cylindr (cyl) a osu (ax, axis).

Naše tipy

Avaira Vitality Toric (6 čoček)

Bausch + Lomb ULTRA for Astigmatism (6 čoček)

Clariti 1 Day Toric (30 čoček)

4121_avaira-vitality-toric 2b6650767e71ee66d4741ef60f824595--mm2000x2000 39872-1_clariti-1-day-toric

Multifokální kontaktní čočky

Dalším faktorem, který si můžete promyslet je to, na jaké vzdálenosti potřebujete s kontaktními čočkami vidět. Pokud nosíte brýle do dálky a je vám přes čtyřicet, může se u vás začít projevovat tzv. presbyopie, která způsobuje neostré vidění na blízko. V takovém případě je nutné zkombinovat korekci do dálky i do blízka. K tomu slouží multifokální kontaktní čočky. Ty mají díky speciální křivce dvě ohniska, a tedy dvě dioptrické hodnoty. Vidění s nimi může vyžadovat chvíli cviku, podobně jako u torických čoček využívají výrobci různé technologie pro dosažení optimálního vidění na všechny vzdálenosti. Každému může vyhovovat jiný typ konstrukce čočky. Kromě parametru sph najdete na krabičce další údaj – tzv. přídavek do blízkaadici, add.

Naše tipy

Acuvue Oasys Multifocal (6 čoček)

1 Day Acuvue Moist Multifocal (90 čoček)

PureVision 2 for Presbyopia (6 čoček)

39875-1_acuvue-multifocal-6-cocek 39898_kontaktni-cocky-1-day-acuvue-moist-multifocal-90-cocek 38273_purevision-2-for-presbyopia

Multifokální torické kontaktní čočky

Máte-li astigmatismus a zároveň také nevidíte dobře do blízka, můžete být ideálním kandidátem na torické multifokální kontaktní čočky. Taková aplikace kontaktních čoček je již poměrně sofistikovaná a může vyžadovat více času na adaptaci vidění, v ceně vyšetření však bývá zkušební pár kontaktních čoček, takže nemusíte mít obavy, že byste kupovali pomyslného „zajíce v pytli“. V naší nabídce naleznete multifokální torické kontaktní čočky od firmy Coopervision Proclear Multifocal Toric.

procelar multifocal kontaktní čočky

Příslušenství ke kontaktním čočkám

Kromě samotných kontaktních čoček je důležité vybrat i správné příslušenství: roztoky, pouzdra, pinzety, zvlhčující oční kapky neboli umělé slzy.

Roztoky na kontaktní čočky

Čištění čoček má za úkol zejména dezinfekci, odstranění mikroorganizmů a usazených depozit a nečistot z povrchu čočky. K čištění měkkých kontaktních čoček se používají speciální roztoky, ty můžeme dle druhu rozdělit na dvě velké skupiny.

tip_45px (2)Tip: Podívejte se na naši nabídku roztoků na kontaktní čočky - velká a malá balení.

Víceúčelové roztoky

V současné době jsou velmi populární, jak název napovídá, slouží k více účelům, čočky nejen vyčistí, vydezinfikují, ale zároveň slouží i k jejich uchování.

Rozotk na kontaktní čočky Renu

Peroxidové roztoky

Mají specifický způsob použití. Podmínkou jejich bezpečného používání je přesné dodržení návodu. Obsahují peroxid vodíku, který čočky dezinfikuje, ten se díky speciálnímu pouzdru, které bývá součástí balení roztoku, neutralizuje. Peroxid vodíku se změní na kyslík a vodu. Tento proces neutralizace trvá několik hodin a dokud není kompletní, nesmí být kontaktní čočky vloženy do oka. Výhodou peroxidových roztoků je nízký počet chemikálií, které obsahují, jsou tedy vhodné zejména pro osoby s citlivýma očima.

Roztok na kontaktní čočky Easy Sept

tip_45px (2)Věděli jste, že?

Mezi nejčastější prohřešky u čištění patří dolévání starého roztoku v pouzdře novým? Správný postup je ten, že se vždy starý roztok vylije, pouzdro se vytře čistým ubrouskem a nechá se vyschnout. Vyčištěné čočky se potom vkládají vždy do čerstvého roztoku, ve kterém by měly být zcela ponořené.

Dodržování hygieny a správné čištění kontaktních čoček je klíčem k dlouhodobému pohodlí a zdraví očí při nošení kontaktních čoček. Navštěvujte pravidelně (alespoň jednou za rok) svého kontaktologa a dodržujte jeho doporučení.

Pouzdra na kontaktní čočky

Pouzdra slouží k bezpečnému uchování čoček, pokud je momentálně nenosíte. Pouzdra bývají součástí balení roztoků, ale prodávají se i samostatně. Například antibakteriální pouzdro máte-li rádi veselé motivy, pak se vám bude líbit pouzdro ve tvaru zvířátka nebo etuje s motivem ovoce.

Antibakteriální pouzdro na čočky

Nástroje pro manipulaci s čočkami

Malé nástroje, jako jsou pinzety a kleštičky usnadňují manipulaci s čočkami. Oceňují je zejména ženy s dlouhými nehty.

Zvlhčující kapky a umělé slzy do očí

Zvlhčující oční kapky zvyšují komfort nošení kontaktních čoček, ulevují od pocitů pálení, řezání a suchosti očí. Většinu zvlhčujících kapek můžete přikápnout do oka s již nasazenou čočkou. Výjimku tvoří oční kapky Systane Complete, které se kapou do oka před nasazením čoček, nebo po jejich vyjmutí.

Zvlhčující oční kapky Systane Complete

Závěrem

Volba správných kontaktních čoček a doplňků k nim může mít velký vliv na kvalitu vašeho života i vidění. Nepodceňujte tedy výběr a rezervujte si vyšetření u odborníka ještě dnes.


Máte-li dotazy nebo potřebujete další informace o kontaktních čočkách, neváhejte se na nás obrátit.


*kontaktní čočky s UV filtrem nenahrazují sluneční brýle, protože nekryjí celé oko, ani jeho okolí. Vždy kombinujte s brýlemi s UV filtrem.
*kontaktní čočky jsou zdravotnická pomůcka ke korekci zraku, před použitím prosím vždy čtěte příbalovou informaci.

Co mít na paměti u Crazy kontaktních čoček

Neměli bychom zapomínat na to, že i Crazy kontaktní čočky jsou zdravotnickou pomůckou. Vkládáme je do očí, které jsou velmi citlivé a pro nás důležité, vždyť díky zraku přijímáme až 80 % informací o našem okolí.

Pokud s nošením kontaktních čoček nemáte žádnou zkušenost, mělo by pro vás být samozřejmostí, objednat se předem na vyšetření. Během něj vám optometrista oči prohlédne, vyloučí kontraindikace nošení kontaktních čoček, změří parametry oka a vybere nejvhodnější kontaktní čočku, která bude na vašem oku správně sedět a nepoškodí ho.

U kontaktních čoček není důležitý pouze jejich vzhled – ale také parametry, jako například zakřivení, které v podstatě znamená velikost kontakních čoček. Podobně, jako když si pořídíte malé boty, které vám otlačí nohy a způsobí jejich otok, mohou i nevhodně naaplikované čočky způsobit podobné potíže na oku.muž halloween blackout čočky-zmenšený

Důležité je také mít za sebou úspěšný zácvik do nasazení a vyjmutí kontaktních čoček z oka. Špatná technika aplikace může vést k poškrábání rohovky, která umí člověka pěkně potrápit.


Vyšetření s aplikací

Oči máme jenom jedny. Není proto dobré experimentovat s nevyzkoušenými kontaktními čočkami. Objednejte se na vyšetření s aplikací a buďte si jisti, že svým očím neublížíte.


Pár tipů ke Crazy čočkám:

  • Pokud již nějaké kontaktní čočky nosíte – zvolte Crazy čočky se stejnými parametry - zakřivením, dia (průměrem) a dioptriemi.
  • Pokud zvolíte variantu tříměsíčních nebo ročních – nezapomeňte si k nim pořídit i vhodný roztok k čištění a uchovávání. Nutností je také sterilní pouzdro na kontaktní čočky (bývá součástí balení roztoku).
  • Frekvenci výměny (tedy tři měsíce u tříměsíčních a dvanáct měsíců u ročních) přesně dodržujte. (Doba se počítá od otevření blistru – nezáleží tedy na tom, jestli si během této doby nasadíte čočky každý den, nebo pouze párkrát.
  • Ideální variantou na party jsou kontaktní čočky jednodenní – nemusejí se čistit, vezmete si jen jednou a po tom vyhodíte.

Crazy kontaktní čočky existují ve variantě bez dioptrií i s nimi.

Najděte si ty svoje >>

130723605_l-NL

 

* Kontaktní čočky jsou zdravotnickým prostředkem sloužícím ke korekci zraku. Vždy čtěte příbalový leták.

Tupozrakost: příčiny a léčba

Tupozrakost je vada zraku, která dokáže pořádně zatočit s životem jedince i rodiny. Vzhledem k tomu, že se jedná o poměrně častou vadu, rozhodli jsme se jí věnovat celý tento článek. V něm si vysvětlíme, jaké jsou příčiny tupozrakosti, jak se s ní žije i jak vypadá léčba.

Co je to tupozrakost?

Tupozrakost, odborně nazývaná amblyopie, je považována za funkční vadu zraku, jejímž hlavním příznakem je zhoršené vidění bez zjevné patologické změny oka (na oku není žádné postižení či deformace). 

Obvykle se vyskytuje u dětí, kdy do vývoje zraku zasáhne zraková vada, která není včas korigována brýlemi. Jedno oko pak nemá stejnou schopnost vidění jako druhé oko.

Za normálních podmínek zpracovává mozek obrazy z obou očí do jednoho trojrozměrného prostorového obrazu. Podmínkou pro spojení obrazů z obou očí je jejich podobnost. U tupozrakosti se však často stává, že obraz z jednoho oka je příliš rozdílný (rozmazaný, větší, menší...), než obraz druhého oka a mozek nemůže tyto rozdílné obrazy sloučit do jednoho. Nástává dvojité vidění, čemuž se mozek brání tím, že začne potlačovat obraz ze slabšího oka a časem vyřadí jej přestane vnímat úplně. Výsledkem je, že mozek zpracovává pouze obraz z lepšího oka a obraz z oka se zhoršeným viděním utlumí. Postižené oko ztrácí svou schopnost vidět, stává se tupozrakým. ortopad girl 2

Co způsobuje tupozrakost?

Tupozrakost je ve většině případů způsobena narušeným vývojem vidění v dětství (během tzv. kritické periody, která trvá od narození až do 6-10 let, kdy je zraková kůra velmi plastická). Zrakové funkce se u dětí ještě vyvíjejí a jsou-li v tomto období narušeny, může dojít k rozvoji tupozrakosti. Příčiny mohou být různé, včetně svalových nerovnováh, šilhání (strabismu) nebo při velkém rozdílu dioptrií mezi pravým a levým okem (anizometropie).

Rizikové faktory, které zvyšují pravděpodobnost rozvoje tupozrakosti:

  • dalekozrakost (hypermetropie)
  • šilhání
  • vysoký astigmatismus
  • výrazně rozdílné dioptrické vady obou očí (anizometropie)
  • vrozený šedý zákal (katarakta)

Jak vidí člověk s tupozrakostí?

Tupozrakost se od ostatních stavů zhoršeného vidění odlišuje zejména tím, že zahrnuje mozek do procesu potlačování zrakového vjemu ze slabšího oka. Problém tedy není jen v oku samotném, ale také ve zrakové dráze a zrakové kůře, které mohou být pozměněny. 

Hlavním příznakem tupozrakosti je snížená zraková ostrost, ale postižené bývají i další zrakové funkce jako například kontrastní citlivost, binokulární vidění a prostorové vnímání.

Dá se tupozrakost léčit?

Podmínkou pro úspěšné vyléčení tupozrakosti je včasná diagnostika. Nezanedbávejte preventivní prohlídky u praktického lékaře, který by měl vždy zkontrolovat zrak každým okem zvlášť. Zejména pokud vaše dítě šilhá, objednejte se k lékaři co nejdříve. Tupozrakost může být dědičná. V případě, že jste dosud žádné obtíže nezaznamenali, ale ve vaší rodině se vyskytují oční vady, nebo se u některého z členů rodiny objevila tupozrakost nebo šilhání, informujte o tom svého praktického lékaře. Ten vám vystaví doporučení k očnímu lékaři. 

Terapie obvykle zahrnuje nošení brýlí se správně stanovenou dioptrickou korekcí a nošení okluzoru. Děti s tupozrakostí také často navštěvují ortoptisty – zrakové terapeuty, kteří mají odborné zdravotnické vzdělání a mají přesné metody a postupy jak nejen oko „odtlumit“, ale také dále trénovat zrakové funkce dítěte, aby bylo dosaženo nejlepšího možného výsledku

warning_45pxPokud není amblyopie léčena, může způsobit trvalé snížení zrakové ostrosti, které nelze vykorigovat žádnými brýlemi, ani operací.

Dodržování léčebných doporučení, nošení předepsané dioptrické korekce a okluzoru a pravidelné oční cvičení dle doporučení lékaře jsou základem úspěšné léčby tupozrakosti. 

Jak poznat tupozrakost u dětí?

Tupozrakost často není na první pohled rozpoznatelná. Dítě nemusí vykazovat žádné zásadní potíže, to, že má utlumený obraz z jednoho oka si neuvědomuje.

Dítě má zpravidla narušené prostorové vidění, což se může projevit například následujícími obtížemi:

  • těžko odhaduje vzdálenosti a hloubku, 
  • neohrabanost, 
  • problémy s kreslením, 
  • potíže s chytáním míče, 
  • obtížná chůze po čáře apod. 

Některé děti mohou naklánět hlavu do strany. Alarmujícím příznakem je šilhání. Pokud vaše dítě šilhá, je na místě objednat se co nejdříve k očnímu lékaři. Ideální pro včasnou diagnostiku je vyšetření přístrojem Plusoptix. Tato screeningová vyšetření se často provádějí i ve školkách.

Co je to okluzor?

Okluzor je zdravotnický prostředek používaný k léčbě tupozrakosti (amblyopie) u dětí. Okluzor může být buď nalepovací nebo může být umístěn na brýlích. Okluzor slouží k zakrytí jednoho (zpravidla lepšího) oka. Cílem použití okluzoru je posílit slabší oko a stimulovat ho ve vidění. 

Jaké jsou druhy okluzorů?

Okluzory mohou být vyrobeny z různých materiálů. Můžete vybírat náplasťové (Ortopad, Opticlude) nebo látkové okluzory. Náplasťové okluzory bývají vyrobeny z hypoalergenních materiálů, tak, aby nedráždily kůži. Vhodné k prostřídání s náplasťovými okluzory jsou okluzory látkové. Okluzory mohou být barevné s různými vzory a obrázky. 

Naše tipy

Oční okluzory Ortopad Girls 100 ks

Látkový okluzor MIMOŇ

Oční okluzory Ortopad Boys with natural bamboo 100 KS

Oční okluzory Ortopad Girls 100 ks látkový okluzor mimoň ORTOPAD BOYS BAMBOO min

Jak dlouho nosit okluzor?

Děti, které trpí tupozrakostí, obvykle nosí okluzor několik hodin denně, vždy podle pokynů očního lékaře

Jak nalepit okluzor? 

Správně nalepený náplasťový okluzor zakrývá celé oko, nikde netlačí, nikde se neodchlipuje a nebrání nošení brýlí. Důležité je zvolit při koupi správnou velikost okluzoru. Velikost okluzoru může určit lékař a napsat ji na předpis, ale dá se také určit speciálním měřítkem, které máme například u nás na kamenných prodejnách.

Jaké jsou velikosti okluzorů Ortopad? 

Náplasťové okluzory Ortopad je možné objednat v těchto velikostech: 

Označení

 

Rozměry

J

Junior

67 x 50 mm

M

Medium

76 x 54 mm

R

Regular

85 x 59 mm

 

Co říci závěrem?

Dobrá zpráva je, že tupozrakost je ve většině případů v dětském věku léčitelná.

Dodržujte doporučenou léčbu a výsledky se jistě brzy dostaví a vaše děti vám jednou za ostrý zrak poděkují.

okluzory ortopad

Druhy sportovních brýlí

Při výběru sportovních brýlí musíte zohlednit několik důležitých faktorů, abyste si vybrali takové, které budou sedět vašim preferencím. Jeden z nejdůležitějších faktorů je typ sportovních brýlí podle sportu, který plánujete dělat. Na toto dělení se zaměříme v dnešním článku a vysvětlíme si, v čem se jednotlivé brýle liší.

Cyklistické brýle

Sportovní brýle na kolo jsou navrženy tak, aby byly lehké, aerodynamické a dobře seděly. Obvykle kryjí oko ze všech stran a často mívají jako doplněk pásek kolem hlavy, který brání jejich spadení. Některé cyklistické brýle mají výměnné čočky pro různé světelné podmínky.

cyklistické brýle Oakley

Běžecké brýle

Běžecké brýle jsou lehké, pohodlné a často mají gumové vložky na nose a uších pro stabilitu během pohybu.

Bežecké brýle Oakley

Golfové brýle

Brýle na golf mají obvykle speciální čočky, které zvyšují kontrast a viditelnost na zeleném trávníku a pomáhají hráčům lépe rozpoznávat nerovnosti a kontury terénu. Obvykle se jedná o odstíny žlutohnědé a hnědé. Pro hry za snížené viditelnosti (brzy ráno, podzimní mlhavé dny) se doporučují také odstíny žluté, které okolí rozjasňují.

Snowboardové a lyžařské brýle

Sníh odráží až 80 % UV záření. Při sportech, jako je lyžování a snowboarding, může poměrně rychle dojít k poškození povrchových očních struktur (k tzv. "sněžné slepotě" - fotokeratitidě). Lyžařské sluneční brýle mají proto větší čočky, které poskytují široké zorné pole a dokonalou ochranu před UV zářením. Čočky mohou mít zrcadlovou úpravu, nebo být polarizované.

ee_fw22_FB_828x315_220822_1

Pro měnící se světelné podmínky nabízejí některé značky výměnné zorníky – například značka Evil Eye, která u některých modelů nabízí dva typy zorníků – jeden pro snížené světelné podmínky a jeden pro jasné slunečné počasí. Zorníky jdou jednoduše a během chvíle nasadit a zvládne to opravdu každý. Evil Eye má ve své nabídce také dámské lyžařské brýle.

Plavecké brýle

Plavecké brýle mají ochránit oči před přímým kontaktem s vodou, disponují proto vodotěsným okrajem. Mimo jiné jsou vhodné také pro nositele kontaktních čoček, protože kontaktní čočky by neměly přijít do kontaktu s vodou. Na trhu existují také dioptrické plavecké brýle, a to pro dospělé i děti.

Dětské sportovní brýle

Ochrana očí je důležitá v každém věku, u dětí však možná nejvíce. Děti ještě nemají dostatek zkušeností, například jejich schopnost odhadnout rychlost letících předmětů se stále vyvíjí. To je jen jeden z důvodů, proč mohou být děti více náchylné k očním poraněním. S pořízením sportovních brýlí pro děti neváhejte i z důvodu ochrany očí před UV zářením. Ta je základní prevencí katarakty, neboli šedého zákalu jenž vzniká dlouhodobým vystavením očí UV záření.

OJ9009_F__30x30

Proč byste měli při nákupu sportovních brýlí hledět především na jejich kvalitu?

Ochrana před UV zářením

Jedním z nejdůležitějších důvodů, proč nosit sluneční brýle, včetně těch sportovních, je jejich schopnost blokovat škodlivé ultrafialové (UV) záření. UV záření může způsobit řadu očních problémů jako:

  • slzení očí,
  • zarudnutí,
  • pocit písku v očích,
  • a dokonce i dlouhodobé poškození očních struktur jako jsou šedý zákal či poškození sítnice.

Kvalitní sluneční brýle by měly mít označení "100% UV ochrana" nebo "UV 400", což znamená, že blokují veškeré záření s vlnovou délkou kratší než 400 nanometrů.

Pohodlí a jasnost vidění

Nízká kvalita, potažmo cena slunečních brýlí často znamená nekvalitní brýlové čočky, které mohou zkreslovat obraz a snižovat kvalitu vidění. Naopak, kvalitní brýle na sport poskytují jasnější a ostrý obraz a lepší vnímání hloubky, což je zvláště důležité pro bezpečnost při sportovních aktivitách.

Správně vyrobené brýlové čočky redukují oslnění, ale zároveň zvyšují kontrast, tím zlepšují viditelnost za měnících se světelných podmínek (střídání světla a stínu), které je u sportu tak časté. Vysokou kvalitu zobrazení poskytují především sportovní polarizační brýle, které nepropouští světlo odražené od vodorovných ploch (např. vodní hladina, vlhká vozovka) a tím přispívají k větší zrakové pohodě.

OO9250-0457_D__30x40_M

Odolnost a trvanlivost

Kvalitní sportovní sluneční brýle jsou obvykle vyrobeny z odolnějších materiálů, jako je například titan nebo polykarbonát. Tyto materiály jsou odolnější vůči nárazům, vaše oči tedy budou spolehlivě chráněné i při nečekaném pádu z kola, či před odraženým kamínkem ze silnice. Díky kvalitním materiálům vám budou sportovní brýle sloužit po mnoho sezón. Investice do kvalitních brýlí na sport je tedy dlouhodobá.

Módní doplněk

Kvalitní sluneční brýle nejsou jen o funkci, ale také o stylu. Pro někoho je to sice to poslední, co by řešil, na druhou stranu, kdo by nechtěl i u sportu vypadat dobře?
Existuje celá řada designů, barev a tvarů, ze kterých si můžete vybrat ty, které se k vašemu stylu budou hodit nejlépe.

Takže nejen, že svým sportovním soupeřům vytřete zrak svými výkony, ale ještě navíc u toho budete vypadat skvěle.

Proč se vyplatí investovat do kvalitních sportovních slunečních brýlí?

Sluneční sportovní brýle jsou dnes mnohem více než jen módním doplňkem. Správně zvolené sportovní sluneční brýle hrají klíčovou roli v ochraně očí. Oči máme jenom jedny a prostřednictvím zraku přijímáme až 80 % informací o našem okolí. Investice do ochrany očí je tedy opravdu opodstatněná.

V tomto článku si řekneme důvody, proč byste měli přemýšlet o investici do kvalitních sportovních slunečních brýlí.

OO9229-0437_A__40x30

U sportů je kromě ochrany před škodlivými účinky slunečního záření nutné ochránit oči také před poraněním. Nezáleží na tom, zda sportujete amatérsky či profesionálně, důležité je ochránit zrak za všech okolností. Sportovní sluneční brýle jsou skvělým doplňkem pro každého, kdo chce zlepšit svůj výkon a zároveň chránit své oči.

Co jsou sportovní sluneční brýle a jak se liší od běžných slunečních brýlí?

Sluneční brýle a sportovní brýle jsou dva typy ochranných brýlí. Existují mezi nimi nějaké rozdíly?

Kvalitní sluneční brýle

Hlavním účelem klasických slunečních brýlí je chránit oči před škodlivými slunečními paprsky, zejména před ultrafialovým zářením (UV). Jsou navrženy tak, aby snižovaly odlesky a sluneční záření a zlepšovaly viditelnost za jasných slunečných podmínek. Podléhají módním trendům a podstatnou roli u nich hraje vzhled. Jak vybrat sluneční brýle podle tvaru obličeje se dočtete na našem blogu.

Sportovní sluneční brýle

U sportovních slunečních brýlí je kladen důraz především na funkčnost a jejich krásný design je jen pomyslnou třešničkou na dortu. Jejich hlavním cílem je ochrana očí před nebezpečím, které může během sportovní aktivity vzniknout.

Sportovní sluneční brýle chrání oči před:

  • nárazy,
  • prachem,
  • větrem,
  • hmyzem,
  • cizími tělísky,
  • UV zářením
  • a odraženým oslňujícím zářením.

woman-snowboard-suit-sportswoman-mountain-with-snowboard-hands-horizon-concept-sports

Proč byste měli sportovní brýle používat?

Sportovní brýle mívají v porovnání s klasickými slunečními brýlemi obvykle odolnější konstrukci i materiály a ergonomický tvar, aby dobře seděly za všech okolností.

tip_45px (2)Co je ergonomický tvar? Ergonomický tvar je design nebo tvar předmětu, který je navržen tak, aby co nejlépe vyhovoval lidskému tělu, zajišťoval pohodlí, funkčnost a snížení rizika zranění při jeho používání. U brýlí to mohou být zakřivená skla a měkké podušky na nosníku, aby brýle byly pohodlné i při dlouhodobém nošení.

Většina kvalitních sportovních brýlí má brýlové čočky vyrobené z polykarbonátu ー materiálu, který je netříštivý a odolný proti nárazům. Například výrobce slunečních brýlí Oakley si zakládá na brýlových čočkách, které jsou odolné proti extrémnímu zatížení (tzv. Impact protection).

5 důvodů, proč si koupit sportovní sluneční brýle

  1. Hlavním důvodem, proč při sportu nasadit brýle je zejména prevence úrazů. Oči jsou citlivým orgánem a k jejich poranění dojde velmi snadno.
  2. U sportů zahrnujících fyzický kontakt mezi hráči mohou kvalitní sportovní brýle ochránit nejen oči samotné, ale také oční okolí (oční víčka, obočí, kost očnice).
  3. Při venkovních sportech, jako je cyklistika, běhání nebo jízda na motorce, může prach, špína nebo hmyz vletět do očí a způsobit jejich podráždění nebo infekci. Tyto situace jsou navíc nebezpečné, protože mohou vést k pádu. Chránit oči před cizími tělísky je tedy více než vhodné.
  4. U míčových sportů chrání oko před nárazem míčku.
  5. Ochrana před nadměrnou expozicí slunečnímu záření předchází nepříjemnému podráždění očí, oftalmii („spálení rohovky“) a riziku degenerativních očních onemocnění, jako je katarakta.

sportsman-wetsuit-wearing-goggles

Jak kvalitní sportovní sluneční brýle zlepšují výkon ve sportu?

Kvalitní sportovní sluneční brýle mohou výrazně zlepšit sportovní výkon několika způsoby.

Rychlejší reakce

Sportovní brýle umožňují vidět detaily dříve a lépe, takže můžete rychleji reagovat na všechny změny okolo vás (nerovný terén, díra ve vozovce, letící míček a další).

Vyšší komfort a menší únava

Sportovní polarizační brýle snižují odlesky a odrazy od vodorovných povrchů jako je vodní hladina, sníh nebo mokrá silnice. To je velmi užitečné nejen při vodních sportech, ale také u lyžování, cyklistiky nebo golfu. Polarizační sluneční brýle oceníte všude tam, kde rušivé odlesky snižují viditelnost a způsobují zrakový diskomfort, jehož důsledkem je oční únava. Co jsou polarizační brýle a jaké jsou jejich výhody jsme vám sepsali u nás na blogu.

Polarizační brýle za přijatelné ceny nabízí například značka Polaroid, velmi kvalitní polarizační sportovní brýle naleznete u značky Oakley a samozřejmě ani legendární značka Ray-Ban nezůstává se svými polarizačními modely pozadu.

tip_45px (2)Tip: Potřebujete pomoci s výběrem polarizačních slunečních brýlí? Přečtěte si náš blogový článek zde.

Nic nepřehlédnete

Některé sportovní brýle mají speciální patentované odstíny čoček, které zvyšují kontrast a viditelnost. Příkladem mohou být čočky označené přívlastkem PRIZM od značky Oakley, která je leaderem v inovacích. Odstíny PRIZM jsou vyrobené tak, aby zvýrazňovaly barvy a zvyšovaly kontrast, což umožňuje vidění detailů, které by mohly být pouhým okem v určitých podmínkách přehlédnutelné.

Tipy na správné čištění kontaktních čoček

Hygiena je jedním z nejdůležitějších faktorů v prevenci očních infekcí a dalších problémů, které mohou ovlivnit nejen aktuální zdraví vašich očí, ale hlavně váš zrak, a to i dlouhodobě. Ze statistik vyplývá, že většina nositelů kontaktních čoček nepostupuje v jejich čištění zcela správně. Ujistěte se, že při péči o vaše kontaktní čočky dodržujete doporučená pravidla. Protože nám na vás a na zdraví vašich očí záleží, sepsali jsme pro vás přehledného a krátkého průvodce čištěním.

Druhy roztoků na kontaktní čočky

Čištění a celková péče o kontaktní čočky je nejen velmi důležitou prevencí, ale také zvyšuje komfort nošení kontaktních čoček. Ve zkratce: správné čištění = zdravé nošení + větší pohodlí. Pro začátek je nutné uvést, že pro péči o kontaktní čočky existují dva základní druhy roztoků.

 čištění kontaktních čoček -min

Víceúčelové (multifunkční) roztoky

na kontaktní čočky, které plní hned několik funkcí najednou. Díky jejich složení kontaktní čočky vyčistí, vydezinfikují, zvlhčí a slouží také k jejich uchovávání.

Víceúčelové roztoky jsou nejjednodušším způsobem péče o kontaktní čočky.

Peroxidové roztoky na kontaktní čočky

využívají chemického procesu neutralizace (například Aosept plus Hydraglyde) a mají zcela odlišný způsob použití. Čištění kontaktních čoček peroxidovým roztokem a jeho výhodám se budeme věnovat v příštím článku.

Postup při čištění kontaktních čoček

warning_45pxPozor! Následující postup platí pro čištění kontaktních čoček víceúčelovým roztokem. U peroxidového roztoku vždy následujte příbalový leták. Nikdy však nekapejte peroxidový roztok přímo do očí, mohli byste si je vážně poškodit.

Krok 1: Hygiena

Před tím, než začnete jakkoliv manipulovat s vašimi kontaktními čočkami, je vždy nutné důkladně si umýt ruce. I přes to, že máte pocit, že vaše ruce jsou čisté, nachází se na nich běžně velká spousta mikroorganismů a nečistot. Umytí rukou bezprostředně před saháním na čočky a do očí je jednoduchým, ale přitom velmi účinným krokem k eliminaci potenciálních původců očních infekcí. Umyté ruce je nejlepší osušit do čistého ručníku, který nepouští žádná vlákna či žmolky. A teď již k samotnému postupu čištění kontaktních čoček.

Krok 2: Čištění kontaktních čoček

Umytýma rukama vyjměte kontaktní čočku a vložte si ji do dlaně. Zalijte ji menším množstvím roztoku a bříškem ukazováčku druhé ruky ji jemně promněte. Totéž udělejte i z její druhé strany. Tento krok zajišťuje odstranění usazenin, kosmetiky a jiných nečistot z kontaktních čoček.

Krok 3: Opláchnutí kontaktní čočky

Poté kontaktní čočky chyťte mezi prst a ukazováček a opláchněte ji čistým roztokem přímo z lahve.

Krok 4: Vydezinfikujte své kontaktní čočky

Naplňte pouzdro na kontaktní čočky až po rysku čistým roztokem z lahve a vyčištěnou kontaktní čočku do tohoto roztoku opatrně vložte, pouzdro uzavřete. Opakujte tyto tři kroky pro vaši druhou kontaktní čočku.*

warning_45pxPozor! Roztok vždy naplňujte až po rysku vyznačenou na pouzdře, jen tak zajistíte, že bude kontaktní čočka celá správně ponořená a proces dezinfekce proběhne, jak má.

Co při čištění kontaktních čoček nikdy nedělat?

Poučte se z chyb ostatních a neopakujte je. Přečtěte si, jaké jsou nejčastější omyly v péči o kontaktní čočky.

  • Neumyté ruce při manipulaci s kontaktními čočkami
  • Nedostatečné množství roztoku v pouzdře
  • Dolévání starého roztoku novým roztokem
  • Nepromnutí čoček při čištění
  • Překračování doporučené doby nošení
  • Nedoporučené přespání v kontaktních čočkách! (pokud se děje často – nejvíce riskantní)
  • Nedostatečné čištění pouzdra na kontaktní čočky
  • Nepoužívání vhodného přípravku pro péči o kontaktní čočky
  • Používání vody k čištění kontaktních čoček

Všechny výše zmíněné faktory významně zvyšují riziko oční infekce. Chraňte své oči správným postupem a dodržováním jednoduchých pravidel. Teď již víte, jak postupovat při čištění vašich čoček víceúčelovým roztokem.

Ověřili jste si, že vše děláte správně a tím jste udělali významnou věc pro zdraví svých očí. Pokud bychom chtěli využít lidové moudrosti, pak: „Čistota rovná se půl zdraví“ platí u kontaktních čoček dvojnásob. 

Důležitou součástí péče o vaše oči je také pravidelná návštěva kontaktologa. Objednejte si kontrolu zraku na našich prodejnách.

 

* Výše uvedený postup je pouze obecný a platí pro víceúčelové roztoky – vždy dodržujte postup doporučený vaším kontaktologem. Vždy používejte roztok k péči o čočky, který vám doporučil váš oční specialista. Roztoky jsou zdravotnickým prostředkem, čtěte příbalový leták, prosím.