Tipy na správné čištění kontaktních čoček

Hygiena je jedním z nejdůležitějších faktorů v prevenci očních infekcí a dalších problémů, které mohou ovlivnit nejen aktuální zdraví vašich očí, ale hlavně váš zrak, a to i dlouhodobě. Ze statistik vyplývá, že většina nositelů kontaktních čoček nepostupuje v jejich čištění zcela správně.

blobid0-1

Ujistěte se, že při péči o vaše kontaktní čočky dodržujete doporučená pravidla.

Čištění a celková péče o kontaktní čočky je nejen velmi důležitou prevencí, ale také zvyšuje komfort nošení kontaktních čoček.

Ve zkratce: správné čištění = zdravé nošení + větší pohodlí.

Protože nám na vás a na zdraví vašich očí záleží, sepsali jsme pro vás přehledného a krátkého průvodce čištěním. Přečtení článku vám zabere zhruba 5 minut času a za to vaše oči určitě stojí! :)

Pro začátek je nutné uvést, že pro péči o kontaktní čočky existují dva základní druhy roztoků.

Víceúčelové (multifunkční) roztoky na kontaktní čočky, které plní hned několik funkcí najednou. Díky jejich složení kontaktní čočky vyčistí, vydezinfikují, zvlhčí a slouží také k jejich uchovávání. Víceúčelové roztoky jsou nejjednodušším způsobem péče o kontaktní čočky.

Dalším druhem jsou peroxidové roztoky na kontaktní čočky. Ty využívají chemického procesu neutralizace (například Aosept plus Hydraglyde) a mají zcela odlišný způsob použití. Čištění kontaktních čoček peroxidovým roztokem a jeho výhodám se budeme věnovat v příštím článku.

Následující postup platí pro čištění kontaktních čoček víceúčelovým roztokem.

Pro pochopení správného postupu péče o kontaktní čočky je dobré znát její tři základní účely.

  1. Čištění

  2. Opláchnutí

  3. Dezinfekce

Pozor! Před tím, než začnete jakoukoliv manipulaci s vašimi kontaktními čočkami je vždy nutné důkladně si umýt ruce!  I přes to, že máte pocit, že vaše ruce jsou čisté, nachází se na nich běžně velká spousta mikroorganismů a nečistot. Umytí rukou bezprostředně před saháním na čočky a do očí je jednoduchým, ale přitom velmi účinným krokem k eliminaci potenciálních původců očních infekcí. Umyté ruce je nejlepší osušit do čistého ručníku, který nepouští žádná vlákna (ta by se opět mohla přenést při manipulaci na kontaktní čočku a způsobovat dráždění očního povrchu).

roztok

A teď již k samotnému postupu čištění kontaktních čoček.

  1. Čištění

Umytýma rukama vyjměte kontaktní čočku a vložte si ji do dlaně, zalijte ji menším množstvím roztoku a bříškem ukazováčku druhé ruky ji jemně promněte. Totéž udělejte i z její druhé strany. Tento krok zajišťuje odstranění usazenin, kosmetiky a jiných nečistot z kontaktních čoček.

  1. Opláchnutí

Poté kontaktní čočky chyťte mezi prst a ukazováček a opláchněte ji čistým roztokem přímo z lahve.

  1. Dezinfekce

Naplňte pouzdro na kontaktní čočky až po rysku čistým roztokem z lahve a vyčištěnou kontaktní čočku do tohoto roztoku opatrně vložte, pouzdro uzavřete.

Pozor! Roztok vždy naplňujte až po rysku vyznačenou na pouzdře, jen tak zajistíte, že bude kontaktní čočka celá správně ponořená a proces dezinfekce proběhne, jak má.

Opakujte tyto tři kroky pro vaši druhou kontaktní čočku.*

Jaké jsou nejčastější prohřešky při čištění čoček? (aneb co NIKDY! Nedělat!)

Poučte se z chyb ostatních a neopakujte je. Přečtěte si, jaké jsou nejčastější omyly v péči o kontaktní čočky.

Neumyté ruce při manipulaci s kontaktními čočkami.

Nedostatečné množství roztoku v pouzdře.

Dolévání starého roztoku novým roztokem.

Nepromnutí čoček při čištění.

Překračování doporučené doby výměny.

Nedoporučené přespání v kontaktních čočkách! (pokud se děje často – nejvíce riskantní)

Nedostatečné čištění pouzdra na kontaktní čočky.

Nepoužívání vhodného přípravku pro péči o kontaktní čočky.

NIKDY nepoužívejte k čištění kontaktních čoček vodu!

Všechny výše zmíněné faktory významně zvyšují riziko oční infekce. Chraňte své oči správným postupem a dodržováním jednoduchých pravidel.

Tak a teď již víte, jak postupovat při čištění vašich čoček víceúčelovým roztokem. Ověřili jste si, že vše děláte správně a tím jste udělali významnou věc pro zdraví svých očí.

Pokud bychom chtěli využít lidové moudrosti pak „Čistota rovná se půl zdraví.“  platí u kontaktních čoček dvojnásob.

Důležitou součástí péče o vaše oči je také pravidelná návštěva kontaktologa.


Objednat na kontrolu do našich Očních Studií se můžete zde.


 
 

 Roztoky  za ty nejlepší ceny najdete tady.


 

* Výše uvedený postup je pouze obecný a platí pro víceúčelové roztoky – vždy dodržujte postup doporučený vaším kontaktologem. Vždy používejte roztok k péči o čočky, který vám doporučil váš oční specialista. Roztoky jsou zdravotnickým prostředkem, čtěte příbalový leták, prosím.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení