Tipy na správné čištění kontaktních čoček

Hygiena je jedním z nejdůležitějších faktorů v prevenci očních infekcí a dalších problémů, které mohou ovlivnit nejen aktuální zdraví vašich očí, ale hlavně váš zrak, a to i dlouhodobě. Ze statistik vyplývá, že většina nositelů kontaktních čoček nepostupuje v jejich čištění zcela správně.

blobid0-1

Ujistěte se, že při péči o vaše kontaktní čočky dodržujete doporučená pravidla.

Čištění a celková péče o kontaktní čočky je nejen velmi důležitou prevencí, ale také zvyšuje komfort nošení kontaktních čoček.

Ve zkratce: správné čištění = zdravé nošení + větší pohodlí.

Protože nám na vás a na zdraví vašich očí záleží, sepsali jsme pro vás přehledného a krátkého průvodce čištěním. Přečtení článku vám zabere zhruba 5 minut času a za to vaše oči určitě stojí! :)

Pro začátek je nutné uvést, že pro péči o kontaktní čočky existují dva základní druhy roztoků.

Víceúčelové (multifunkční) roztoky na kontaktní čočky, které plní hned několik funkcí najednou. Díky jejich složení kontaktní čočky vyčistí, vydezinfikují, zvlhčí a slouží také k jejich uchovávání. Víceúčelové roztoky jsou nejjednodušším způsobem péče o kontaktní čočky.

Dalším druhem jsou peroxidové roztoky na kontaktní čočky. Ty využívají chemického procesu neutralizace (například Aosept plus Hydraglyde) a mají zcela odlišný způsob použití. Čištění kontaktních čoček peroxidovým roztokem a jeho výhodám se budeme věnovat v příštím článku.

Následující postup platí pro čištění kontaktních čoček víceúčelovým roztokem.

Pro pochopení správného postupu péče o kontaktní čočky je dobré znát její tři základní účely.

  1. Čištění

  2. Opláchnutí

  3. Dezinfekce

Pozor! Před tím, než začnete jakoukoliv manipulaci s vašimi kontaktními čočkami je vždy nutné důkladně si umýt ruce!  I přes to, že máte pocit, že vaše ruce jsou čisté, nachází se na nich běžně velká spousta mikroorganismů a nečistot. Umytí rukou bezprostředně před saháním na čočky a do očí je jednoduchým, ale přitom velmi účinným krokem k eliminaci potenciálních původců očních infekcí. Umyté ruce je nejlepší osušit do čistého ručníku, který nepouští žádná vlákna (ta by se opět mohla přenést při manipulaci na kontaktní čočku a způsobovat dráždění očního povrchu).

roztok

A teď již k samotnému postupu čištění kontaktních čoček.

  1. Čištění

Umytýma rukama vyjměte kontaktní čočku a vložte si ji do dlaně, zalijte ji menším množstvím roztoku a bříškem ukazováčku druhé ruky ji jemně promněte. Totéž udělejte i z její druhé strany. Tento krok zajišťuje odstranění usazenin, kosmetiky a jiných nečistot z kontaktních čoček.

  1. Opláchnutí

Poté kontaktní čočky chyťte mezi prst a ukazováček a opláchněte ji čistým roztokem přímo z lahve.

  1. Dezinfekce

Naplňte pouzdro na kontaktní čočky až po rysku čistým roztokem z lahve a vyčištěnou kontaktní čočku do tohoto roztoku opatrně vložte, pouzdro uzavřete.

Pozor! Roztok vždy naplňujte až po rysku vyznačenou na pouzdře, jen tak zajistíte, že bude kontaktní čočka celá správně ponořená a proces dezinfekce proběhne, jak má.

Opakujte tyto tři kroky pro vaši druhou kontaktní čočku.*

Jaké jsou nejčastější prohřešky při čištění čoček? (aneb co NIKDY! Nedělat!)

Poučte se z chyb ostatních a neopakujte je. Přečtěte si, jaké jsou nejčastější omyly v péči o kontaktní čočky.

Neumyté ruce při manipulaci s kontaktními čočkami.

Nedostatečné množství roztoku v pouzdře.

Dolévání starého roztoku novým roztokem.

Nepromnutí čoček při čištění.

Překračování doporučené doby výměny.

Nedoporučené přespání v kontaktních čočkách! (pokud se děje často – nejvíce riskantní)

Nedostatečné čištění pouzdra na kontaktní čočky.

Nepoužívání vhodného přípravku pro péči o kontaktní čočky.

NIKDY nepoužívejte k čištění kontaktních čoček vodu!

Všechny výše zmíněné faktory významně zvyšují riziko oční infekce. Chraňte své oči správným postupem a dodržováním jednoduchých pravidel.

Tak a teď již víte, jak postupovat při čištění vašich čoček víceúčelovým roztokem. Ověřili jste si, že vše děláte správně a tím jste udělali významnou věc pro zdraví svých očí.

Pokud bychom chtěli využít lidové moudrosti pak „Čistota rovná se půl zdraví.“  platí u kontaktních čoček dvojnásob.

Důležitou součástí péče o vaše oči je také pravidelná návštěva kontaktologa.


Objednat na kontrolu do našich Očních Studií se můžete zde.


 
 

 Roztoky  za ty nejlepší ceny najdete tady.


 

* Výše uvedený postup je pouze obecný a platí pro víceúčelové roztoky – vždy dodržujte postup doporučený vaším kontaktologem. Vždy používejte roztok k péči o čočky, který vám doporučil váš oční specialista. Roztoky jsou zdravotnickým prostředkem, čtěte příbalový leták, prosím.