Kontaktní čočky
Kontaktní čočky jsou moderní optická zdravotní pomůcka. Společně s brýlemi jsou jednou z možností, jak neinvazivně korigovat dioptrické oční vady. Dioptrické kontaktní čočky slouží ke korekci krátkozrakosti (myopie), dalekozrakosti (hypermetropie), astigmatismu a presbyopie (vetchozrakosti). Nedioptrické barevné kontaktní čočky také mohou plnit funkci kosmetickou v případě změny barvy oka.
#ShowMore#
Existuje několik kritérii, dle kterých můžeme rozdělit měkké kontaktní do různých kategorií. Nejčastěji jsou kontaktní čočky rozdělovány podle doby nošení, tedy jak dlouho lze jednu čočku používat a četnosti jejich výměny. Rozeznáváme tak kontaktní čočky jednodenní, čtrnáctidenní, měsíční, tříměsíční. Podle speciální oční vady, kterou korigují, rozlišujeme kontaktní čočky na torické (pro korekci astigmatismu) a multifokální (pro korekci presbyopie). Dále můžeme rozdělit kontaktní čočky na barevné nebo crazy.
Historie kontaktních čoček
Historie kontaktních čoček sahá daleko do minulosti. První koncept kontaktních čoček uvádí Leonardo da Vinci roku 1508. O více než 200 let později oftalmolog A. E. Fick sestrojil první podobu kontaktní čočky. První čočky byly konstruovány ze skla a daly se nosit velmi krátkou dobu (přibližně 2 hodiny). V 19. a na začátku 20. století lékaři a vědci vytvořili mnoho prototypů kontaktních čoček, ale ve vývoji bránil vhodný materiál. Chyběl materiál, který by byl pevný, elastický, propustný pro kyslík, vhodný na zpracování a zároveň pohodlný pro nositele.
Měkké kontaktní čočky
V roce 1940 byly vyrobeny první tvrdé kontaktní čočky z PMMA (polymethyl-methakrylát). Byly vyráběny soustružením a jejich výroba byla nákladná. V roce 1960 přišel český akademik Otto Wichterle s revolučním materiálem, hydrofilním gelem, který pojmenoval HEMA (poly-hydroxyethyl-methakrylát). Materiál pohlcoval zhruba 40 % vody, ale byl problém s jeho zpracováním. Roku 1961 se mu podařilo v jeho bytě předvést důkaz, že je možné vytvořit kvalitní čočky s malými náklady, metodou odstředivého odlívání v rotujících formách. Materiál a výroba pomocí odstředivého lití, splňoval všechny předpoklady kvalitní čočky. Otto Wichterle získává patent na výrobu měkkých kontaktních čoček. V roce 1965 odkupuje tento patent od Československé republiky firma Bausch & Lomb a stává se díky němu jedničkou na trhu s kontaktními čočkami.
Kontaktní čočky z moderních materiálů
V současnosti se používají měkké kontaktní čočky, vyrobené z hydrogelu nebo silikon-hydrogelu. Silikon-hydrogelové mají až 6x větší propustnost kyslíku, ale nižší obsah vody, než kontaktní čočky hydrogelové.
Na našem e-shopu vám nabízíme pouze kvalitní kontaktní čočky od certifikovaných výrobců. Zakupte své kontaktní čočky jednoduše online. Těšíme se na vaši objednávku!
Máte dotazy? Kontaktujte nás na telefonu: +420 724 891 191 nebo na e-mailu: obchod@kontaktnicockylevne.cz
- AKCE, VÝHODNÉ NABÍDKY
- Kontaktní čočky dle doby nošení
- Kontaktní čočky dle oční vady
- Barevné kontaktní čočky