Tupozrakost

Tupozrakost, odborně nazývaná amblyopie, je považována za funkční vadu zraku, jejímž hlavním příznakem je zhoršené vidění bez zjevné patologické změny oka (na oku není žádné postižení či deformace). 

Obvykle se vyskytuje u dětí, kdy do vývoje zraku zasáhne zraková vada, která není včas korigována brýlemi. Jedno oko pak nemá stejnou schopnost vidění jako druhé oko.

Za normálních podmínek zpracovává mozek obrazy z obou očí do jednoho trojrozměrného prostorového obrazu. Podmínkou pro spojení obrazů z obou očí je jejich podobnost. U tupozrakosti se však často stává, že obraz z jednoho oka je příliš rozdílný (rozmazaný, větší, menší...), než obraz druhého oka a mozek nemůže tyto rozdílné obrazy sloučit do jednoho. Nástává dvojité vidění, čemuž se mozek brání tím, že začne potlačovat obraz ze slabšího oka a časem vyřadí jej přestane vnímat úplně. Výsledkem je, že mozek zpracovává pouze obraz z lepšího oka a obraz z oka se zhoršeným viděním utlumí. Postižené oko ztrácí svou schopnost vidět, stává se tupozrakým.