Jak nasadit kontaktní čočky

  1. Před jakoukoliv manipulací s kontaktními čočkami si nejprve vždy důkladně umyjte ruce. Pro osušení rukou použijte pouze takový ručník, který nezanechá na vašich rukách jemná vlákna či žmolky (ty by totiž mohly ulpít na kontaktní čočce a následně pak způsobovat diskomfort a oko dráždit). Mytím rukou předcházíte přenesení nečistot, bakterií a dalších patogenních mikroorganizmů na povrch čočky, potažmo oka.

 

  1. Položte si kontaktní čočku na špičku prstu (ukazováčku) a podívejte se na její tvar. Čočka by měla připomínat tvar oblé misky. Pokud se spíše podobá talíři – její okraje směřují ven, je naruby a musíte ji před nasazením otočit. V tomto kroku také zkontrolujte, zda není čočka poškozená (roztržená apod.). Pokud máte rozdílné dioptrie na pravém a levém oku, ujistěte se, že máte připravenou čočku pro správné oko.

 

  1. Prostředníčkem ruky, na které máte kontaktní čočku (na ukazováku) si odtáhněte spodní víčko. Prostředníčkem druhé ruky si přidržte pevně horní víčko, pod řasami, tak, abyste udrželi oko otevřené. Ukazovák s kontaktní čočkou pomalu přibližte k povrchu oka. Ze začátku může být snazší neaplikovat kontaktní čočku přímo na rohovku (do středu oka), ale na jeho dolní okraj – tedy bělimu, blízko spodního víčka. Jakmile je kontaktní čočka na povrchu oka, pomalu pouštějte spodní víčko. Čočka se díky svému tvaru sama usadí na správné místo – rohovku.

 

Tip: Nehce-li se kontaktní čočka „pustit“ prstu – chyťte kontaktní čočku do druhé ruky, osušte ukazovák, kterým aplikujete do čistého kapesníku a celý postup aplikace zopakujte.

 

  1. Podívejte se ze strany na stranu a po té párkrát zamrkejte, dokud není čočka správně usazená.

 

  1. Celý postup opakujte pro druhé oko.