Jak vyjmout kontaktní čočky

Jak bezpečně a rychle vyjmout kontaktní čočky? Je to hračka! Přečtěte si náš krátký postup a pokud jste začínající uživatel, zachovejte chladnou havu a mějte se sebou trpělivost, žádný učený z nebe nespadnul :)

  1. Před jakoukoliv manipulací s kontaktními čočkami si nejprve vždy důkladně umyjte ruce. Pro osušení rukou použijte pouze takový ručník, který nezanechá na vašich rukách jemná vlákna či žmolky (ty by totiž mohly ulpít na kontaktní čočce a následně pak způsobovat diskomfort a oko dráždit). Mytím rukou předcházíte přenesení nečistot, bakterií a dalších patogenních mikroorganizmů na povrch čočky, potažmo oka.

 

  1. Prostředníčkem jedné ruky si stáhněte dolní oční víčko.

 

  1. Přibližte k oku druhou ruku a jemně uchopte kontaktní čočku mezi palec a ukazováček (jako by do špetky) a vyjměte ji z oka ven.

 

Tip: Co dělat když nejde kontaktní čočka z oka vyjmout?

Zdá se vám, že je kontaktní čočka jako „přilepená“ k oku? Zkuste do oka nakapat zvlhčující oční kapky. Po pár minutách zkuste postup zopakovat. Pokud čočky na oku stále drží, zkuste ji jemně masírovat přes víčko. Důležité je zachovat klidnou hlavu, nepanikařit a trpělivě zkoušet. Můžete také zkusit kontaktní čočku uvolnit lehkým posunem prstem, směrem dolů nebo do strany. Pokud by se vám přesto nepodařilo čočku z oka vyjmout, nebo oko bolí a je zarudlé, neváhejte kontaktovat svého optometristu.

 

  1. Celý proces zopakujte pro druhé oko.

 

  1. Pokud používáte kontaktní čočky určené pro opakované nošení, je třeba je po každém vyjmutí důkladně vyčistit. Vložte po vyjmutí kontaktní čočku do dlaně, kápněte na ni dostatek víceúčelového roztoku na kontaktní čočky a bříškem prstu ji jemně promněte. Kontaktní čočky pro opakované nošení vždy uchovávejte v pouzdře a roztoku k tomu určenému.

 

Tip: Používáte peroxidový roztok?

Peroxidové roztoky na čištění mají jiný postup čištění! Vždy uplatňujte ten, dle příbalového letáku. POZOR! Peroxidové roztoky nikdy nekapejte přímo do oka, mohli byste si vážně ublížit.

 

  1. Po skončení doby nositelnosti kontaktní čočky vyhoďte do směsného odpadu. Prosíme, nevyhazujte kontaktní čočky do umyvadla či toalety. Vhazovaní kontaktních čoček do vodních systémů způsobuje poškozování přírody.

 

Tip: Co znamená doba nošení u kontaktních čoček?

Dobou nošení kontaktní čočky se rozumí, jak za jak dlouho od první doby otevření blistru s čočkou můžete tuto používat. Například u čtrnáctidenních čoček se doba čtrnácti dní počítá od otevření blistru, ať už kontaktní čočku vezmete během této doby 14x nebo pouze například 2x. V zájmu zdraví svých očí nepřekračujte doporučenou dobu nošení.